2421/242
Perkussioneret europæisk messingmonteret pistol omkring 1780 med spinkelt graveret lås mærket IH, ca. 18 cm. lang pibe i kaliber ca. 16 mm. og ladestok i træ holdt af to små rørkner. Skæftet skåret med bl.a. bladværk omkring metaldelene. (1)
kolben mangler en flis og forskæftet er repareret ved mundingen.
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt