2420/​935

Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)

Tre vaser af stentøj, den ene modelleret med mønstre i relief. Dekoreret med hhv. mørk blåsort glasur, og brunsorte glasurer. Sign. monogram. Brunsort glaseret vase med reliefmønstre samt blåsort glaseret vase mærket Ateljé. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. 15–17,5. Diam. ca. 14–15. (3)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Brunsort glaseret vase uden reliefdekor: 2. sortering.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

8 bud

Tidspunkt Byder Bud
853141 2.100 DKK
1026790 (Autobud) 2.000 DKK
853141 1.950 DKK
1026790 (Autobud) 1.850 DKK
203092 1.800 DKK
1026790 (Autobud) 1.600 DKK
203092 1.550 DKK
1026790 1.500 DKK