2420/​934

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

“Heritage Chair”. Lænestol med ben af eg. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med lysegult uld. Model FH 419. Udført hos Carl Hansen & Søn.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nogle pletter på ben.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

10 bud

Tidspunkt Byder Bud
122744 4.800 DKK
827717 (Autobud) 4.600 DKK
122744 4.400 DKK
827717 4.200 DKK
823137 (Autobud) 4.000 DKK
827717 3.800 DKK
823137 (Autobud) 3.600 DKK
827717 3.400 DKK
823137 3.200 DKK
827717 3.000 DKK