2421/​528

Bjarne Weimar (f. København 1906, d. sst. 1988)

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

Et par toarmede lysestager af sølv på ovale fodstykker. Let svungne arme samt base i form af bladværk. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1931. Samlet vægt 1215 g. Ene stage: H. 16,7. B. 15,3. Anden stage: H. 16,5. B. 15. Lystyllers indv. diam. 2,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodstykkers kant med indgravering: “Til Inge og Erik fra moster AJS og onkel Nils 15–1-1932”.

Eftersyn
I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

8 bud

Tidspunkt Byder Bud
35040 6.000 DKK
881570 5.500 DKK
35040 5.000 DKK
924203 4.800 DKK
1147513 4.600 DKK
873649 4.400 DKK
1147513 4.200 DKK
153169 4.000 DKK
Levering

Levering i USA fra 820 DKK forudsat den endelige pris ikke overstiger 50.000 DKK

Log ind for at se den nøjagtige pris for levering til din adresse.