2421/513
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Et par armstole med stel af bøg. Sæde samt ryg med vippefunktion betrukket med lilla stof. Model 4700. Formgivet 1965. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Litteratur: Mobilia 1966, nr. 131.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stof og polstering med defekter.
Eftersyn
I
Lyngby
Vurdering
Næste bud
Dit maksbud
1 bud
855837 |