“Amager” - samling af dragtsmykker:
Et par forklædemaller af forgyldt sølv, prydet med filigran. Mester Christopher Glerup Jacobsen, København 1847–1880. Vægt 92 g. Diam. 8,5 cm.
En forklædemalle af forgyldt sølv, prydet med filigran. Mester Andreas Mortensen Møller, København 1802–1846. Vægt 25 g. Diam. 6,5 cm.
En + to + fem + fem + otte + ni sølvknapper, nogle udelukkende af filigran og nogle prydet med filigran. Bl.a. mester Andreas Morten Møller, København 1802–1846. Vægt 107 g. Diam. fra 1,7 cm. til 2 cm.
Hertil medfølger: En snøremalle af forgyldt sølv med filigran, omlavet til broche. 19. årh. L. 3,5 cm; et livbåndspænde af sølv med filigran. 19. årh.s slutning. L. 11,5 cm; Oval broche af sølv, antagelig en omlavet snøremalle. 19. årh. L. 6,5 cm. (37)
Alders- og brugsslitage i varierende, inklusive mindre slidt forgyldning og montering, buler og afslag. Enkelte knapper meget slidte.
Næste bud
Dit maksbud
Levering i USA fra
Log ind for at se den nøjagtige pris for levering til din adresse.