2420/​629

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Stor abefigur af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. Liggende L. 47.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene fod med revner i træet.

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

14 bud

Tidspunkt Byder Bud
874170 4.800 DKK
807890 4.600 DKK
1136827 (Autobud) 4.400 DKK
926271 4.200 DKK
1136827 (Autobud) 3.800 DKK
936764 3.600 DKK
1136827 3.400 DKK
936764 3.200 DKK
1136827 3.000 DKK
901652 2.900 DKK
1136827 2.800 DKK
1139676 2.700 DKK
874170 2.600 DKK
849670 2.500 DKK