2420/927
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Figur af stentøj modelleret som faun. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 20230. Kgl. P. H. 33,5. D. 23. B. 25.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mæker. Afslag på hår.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt