2421/​108

En samling messing- og kobbertøj, bestående af kulspand, drevet med maskeroner, frugter og bladværk, kande, to kaffekander, begge med stjert af drejet træ, samt postejform på tre ben. Begge kaffekander med stempel. 18.-19. årh. H. 14–48. Postejform L. inkl. hanke 35. (5)

Kulspand vipper, mindre revne på trykket hank. Den ene stjerthank lidt løs. Kande loddet under bund. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Eftersyn
Fra i Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?