2420/609
Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
To cirkulære skåle af porcelæn, dekoreret med transparent turkis glasur. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen, hhv. 574 og 575. Porcelænet med påtrykt 15043 og 15036. H. hhv. 7,5 og 10,4. Diam. 12,8 og 17,5. (2)
Største skål med metalliske overfladeridser indvendigt i bund samt med en mindre uregelmæssighed i selve glasuren udvendigt.
Vurdering
Hammerslag
15 bud
823958 (Autobud) | ||
327644 | ||
823958 | ||
327644 (Autobud) | ||
823958 | ||
327644 (Autobud) | ||
823958 | ||
327644 (Autobud) | ||
823958 | ||
327644 (Autobud) | ||
823958 | ||
327644 (Autobud) | ||
823958 | ||
327644 | ||
823958 |