2421/888
Henry Clemens van de Velde (f. 1863, d. 1957)
Skønvirke vase af keramik, modelleret i organisk form med små hanke. Dekoreret i blå, grønne og okkergule glasurer. Utydeligt stemplet? Mrk. 623. H. 28.
.
Overfladeridser. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering
Hammerslag
2 bud