2420/950
Tove & Edvard Kindt-Larsen (f. 1906, d. 1994, Edvard Kindt-Larsen: f. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982. )
Armstol med stel af teak. Sæde betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen.
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 27. udstilling på Kunstindustrimuseet 1953. Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 3, s. 318–319.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage og defekter. Porøst skum.
Vurdering
Hammerslag
1 bud
248892 |