2418/549
Edvin Öhrström (f. Burlöv 1906, d. 1994)
“Gondoljären”. Cylinderformet Ariel-vase af kraftigt klart, brunligt og grønt glas, blæst med luftbobler. Motiv i form af kvindeansigt, gondoliere samt stiliserede blomster. Sign. Orrefors, Ariel. Nr. 508F, Edvin Öhrström. H. 16,3. Diam. 12,5.
Litteratur: “Glas in Schweden. 1915–1960”. Ricke, Helmut og Gronert, Ulrich. Motiv afb. s. 149.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
18 bud
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||