2420/​978

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

En samling legetøj af delvis bemalet træ i form af elefant, bjørn, kanin, bil og postmand. Elefant stemplet Bojesen, Denmark, Copyright. Resterende dele stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 13,5–19,5. Bil: L. 28. (5)

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Flere dele med afslag. Bjørn med synligt søm på ben. Postmand i original kasse.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

24 bud

Tidspunkt Byder Bud
811522 2.600 DKK
861902 2.500 DKK
811522 2.400 DKK
861902 2.300 DKK
811522 2.200 DKK
861902 (Autobud) 2.100 DKK
811522 2.000 DKK
861902 1.950 DKK
887853 1.900 DKK
811522 1.850 DKK
1151171 1.800 DKK
861902 (Autobud) 1.750 DKK
1151171 1.750 DKK
861902 (Autobud) 1.700 DKK
1151171 1.650 DKK
861902 1.600 DKK
1151171 1.550 DKK
811522 (Autobud) 1.500 DKK
1026486 1.500 DKK
811522 (Autobud) 1.200 DKK
1026486 1.150 DKK
811522 1.100 DKK
887853 1.050 DKK
1062341 1.000 DKK