2421/534
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Armstol med profileret stel mahogni. Sæde og ryg betrukket med patineret nigerskind, hæftet med messingsøm. Model 3758A. Formgivet 1930. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ryg senere betrukket.
Eftersyn
I
Lyngby
Vurdering