2420/923
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Vase af stentøj modelleret med bibelske motiver, skrift og små “hanke”. Dekoreret med Sung glasur med enkelte blå elementer. Sign. Jais, 2966. Unik. Kgl. P. H. 20,7.
Dette emne er belagt med kunstnerafgift.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Bemærkninger
Vurdering
Hammerslag
10 bud
66164 | ||
922832 (Autobud) | ||
66164 | ||
922832 | ||
66164 (Autobud) | ||
922832 | ||
66164 (Autobud) | ||
922832 | ||
66164 | ||
922832 |