2421/913
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
“Heritage Chair”. Lænestol med ben af eg. Sæde og dybthæftet ryg betrukket med lyseblå uld. Model FH 419. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ben med store hak/fordybninger. Uld med huller.
Eftersyn
I
Lyngby
Vurdering