2421/69
Komplet samling af juleskeer af forgyldt sølv og sterlingsølv, 1910-2009. A Michelsen og Georg Jensen Vægt 4980 g. (103)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2421/93
"Christiansborg" bestik af hammerslået sølv. Grann & Laglye. Vægt 3080 g. (86)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Udgået
2421/110Aarhus
"Herregård". Bestik af sølv. Primært Cohr. Vægt ekskl. dele med stål ca. 948 g. (38)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/122Aarhus
Et sæt på ni knapper af sølv. Mester Jens Kieldsen Sommerfeldt, Aalborg, borgerskab 1726-1767. Diam. 17 mm. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/173Lyngby
Svingkedel af sølv, skævknækket, på tilhørende stand. Vægt 1836 g. H. 41 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/178Lyngby
Barok form lågkrus af sterlingsølv. Svend Toxværd, 20. årh. Vægt 647 g. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/203
"Eva" bestik af sølv. Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. knive 598 g. (26)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2421/238Lyngby
Kaffeservice af sølv, Grann & Laglye, København 1946. Vægt 837 g. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/266Aarhus
Tysk brødkurv af sølv med gadronerede sider og fod, i siderne svungne hanke. 20. årh. Vægt ca. 270 g. L. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/270Aarhus
Østrig-ungarnsk cigaretetui af hvidemaljeret sølv med rosenslebne diamanter. Wien, 1872-1922. L. 8.5. B. 7.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/271Aarhus
"Rosenholm". Bestik af sølv. Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1605 g. (48)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/272Aarhus
Engelsk skrin af sterlingsølv, indvendigt med ruminddeling. Birmingham 1905. H. 7,5. L. 23. B. 14.
Vurdering :