Finn Lynggaard (f. Balling 1930, d. 2011)
Vase af stentøj modelleret i oval form med flade sider og cirkulær munding. Dekoreret med blåviolet glasur med okkerbrune elementer. Sign. Finn L., KA66Y. Stemplet Denmark. Unik. H. 12,5. B. 14. D. 11,5.
Vasens yderside nederst med spor af hvid maling.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
1 bud