2418/570
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Rund vase af stentøj modelleret med smal hals. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 20667. Kgl. P. Udført 1969–1974. H. 20,5.
Bund med afslibning ved uregelmæssighed hidrørende fra fremstillingen. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt
23 bud
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||