2421/3Aarhus
Johannes Kreutzmann: To figurer af udskåret og bemalet træ. Begge sign. JK. H. 37-40. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/39Lyngby
Narhvalstand - Monodon monoceros. Vægt 5940 g. L. 223 cm.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/60Aarhus
To hvalrosoverkæber med stød- og kindtænder. Odobenus Rosmarus. H. 31 og 35. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/84Aarhus
Sem Thorsen, Sara Kristoffersen, Jakob Keke, m.fl.: Ni figurer af fedtsten. Delvist signerede. H. 6-16. (9)
Vurdering :
2421/96Aarhus
To hvalrostænder. Odobenus Rosmarus. L. 46 og 49. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/120Aarhus
Samling grønlandske figurer og halskæde af udskåret ben og rensdyrtak. 20. årh. Figurer H. 3-12. (12)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/138Aarhus
Samling grønlandske figurer af udskåret fedtsten samt et stykke grønlandsk marmor. 20. årh. H. 6-20. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/191Lyngby
Hvalroskæbe - Odobenus rosmarus, udskåret i i form af figur. Grønland 20. årh. H. 14,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/192Lyngby
Pauline Alaufesen: Grønlandsk kajakmodel samt figur af udskåret træ, signeret PA. L. 59 cm. H. 21 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/195Lyngby
Thulekæde af udskåret hvalrostand. Udført af Magsanguarsuaq Sadorana fra Qaanaaq, ca. 1974.
Vurdering :
2421/196Lyngby
Fire tupilakker af udskåeret hvalrostand. Thule, ca. 1974. H. ca. 8 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/197Lyngby
Tre tupilaker af udskåret hvalrostand, kaskelottand og hjortetak. Grønland. 20. årh. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: