2420/994
Arne Bang: Skål og to vaser af stentøj, modelleret med blade og bær. Sign. monogram, 8 og 20. H. 5-12,5. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2420/992
Arne Bang: To vaser af stentøj, modelleret med smal munding. Sign. monogram 4 og 40. H. 14,5 og 12. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2420/976
Arne Bang: Lågkrukke af stentøj, lågknop modelleret i form af frugt og blade. Sign. Diam. 9.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2420/973
Søren Kongstrand, Jørgen Mogensen: Ørnekande af lertøj. Usign. Samt vase af stentøj. Sign. H. 23,5 og 20. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2420/965
Per Lütken: Organisk formet vase af mundblæst glas i hvide, grå og brune nuancer. Unik. Holmegaard. H. 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/937
Kay Bojesen: Pandabjørn af sort- og hvidmalet bøg. Stemplet Kay Bojesen Design. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/917
Arne Jacobsen: Vækkeur med rundt hus af sort bakelit, patineret skive med arabertal og fod af forkromet stål. H. 11,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/901
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med hornglaserede motiver i brunt og blåt på lys base. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2420/885
Anne Vibeke Bülow: Skulpturel gulvase af keramik, dekoreret med blågrøn glasur. Sign. AVB 96. Unik. H. 53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/870
Jens H. Quistgaard: Messinggryde med fortinnet inderside. Med låg og baser af teak. (3)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2420/860
Wilhelm Wagenfeld: "Kubus". En samling opbevaringsbokse af klart glas. Udført hos Holmegaard. (10)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/862
Karl Hansen Reistrup: Vase af lertøj med andehoveder, dekoreret med blå glasur. Sign. Kähler. H. 22,5. Diam. 32.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/854
Daum Nancy: Pâte de verre vase af gulligt glas. Udskåret og bemalet med motiver af valmuer. Sign. H. 12,8.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/855
Jens H. Quistgaard: "Festivaal" Aflang serveringsbakke af violetlakeret ahorn. Model 1102. L. 71. B. 36.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2420/852
Richard Nissen: Stor salatskål af massiv stavlimet palisander. Tilhørende salatbestik. H. 19. Diam. 40,5. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2420/816
Kay Bojesen: To legetøjsfigurer af teak, limbatræ og valnød i form af abe og gravhund. Stamped. H. 9,5 og 27. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2420/808
Kay Bojesen: Legetøjsfigurer af eg, bestående af elefant og bjørn med bevægelige dele. Kay Bojesen Design. H. 9 og 25. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2420/793
Arne Bang: Fire vaser af stentøj, modelleret med fliget kant. Sign. monogram, hhv. 17, 33, 85 og 208. H. 11-14,3. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/629
Kay Bojesen: Stor abefigur af patineret teak og limbatræ. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 47.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2420/611
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af porcelæn dekoreret i mørkeblå glasur med platindekor. Diam. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK